.
.
«Χρυσός» βαθμός για την 5η σερί πρόκριση σε τελική φάση!

Το πιο αποφασιστικό βήμα για την 5η διαδοχική και 8η συνολικά παρουσία του στην τελική φάση του Champions League,  πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, που αναδείχθηκε ισόπαλος, 11-11 με την Γιουγκ στην αναμέτρηση με την οποία ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Γ’ Γύρο της φάσης των ομίλων που διεξάγεται στη «φούσκα» της Όστια. Ο Θρύλος έφτασε τους 11 βαθμούς που τον κρατούν στην 3η θέση και τον φέρνουν ουσιαστικά μια ανάσα από την πρόκριση στο Final 8 που θα διεξαχθεί στο Βελιγράδι. Από κει και πέρα ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στην αναμέτρηση με την Γιουγκ, αφού με εξαίρεση το ξεκίνημα στο 1ο οκτάλεπτο, κυριάρχησε απόλυτα στο 2ο και έλεγξε το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, φτάνοντας στο 6-9 και στο 7-10 στην 3η περίοδο. Οι Πειραιώτες, έχασαν την συγκέντρωσή τους στην έναρξη της τελευταίας περιόδου γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Κροάτες για να ανατρέψουν την κατάσταση, αλλά με γκολ του Αργυρόπουλου διαμορφώθηκε το τελικό 11-11, που έδωσε το «χρυσό» βαθμό στον Ολυμπιακό. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, η Προ Ρέκο την οποία θα αντιμετωπίσουν την Τρίτη (20/4, 21:15, ΕΡΤ SPORTS).

Ισορροπημένο το πρώτο οκτάλεπτο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Κροατική ομάδα να σκοράρει δυο γρήγορα τέρματα με τους Ομπράντοβιτς (7:45) και Μπένιτς (6:58), φτάνοντας στο 2-0.  Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν με τον Μουρίκη (5:22), αλλά τα κατάφεραν με το εξαιρετικό σουτ του Δημήτρη Σκουμπάκη από την περιφέρεια στα 4:19. Στη συνέχεια η Γιουγκ με τον Μερκούλοφ στον παραπάνω ανέκτησε το προβάδισμα των δυο τερμάτων για το 3-1 (3:39). Από ωραία συνεργασία του Γενηδουνιά με τον Χρυσοσπάθη στην κόντρα, προήλθε το τέρμα με το οποίο μείωσε ο Ολυμπιακός (2:19). Με το δεύτερο διαδοχικό «ερυθρόλευκο» γκολ ο Ντίνος Γενηδουνιάς ισοφάρισε με εξαιρετική προσπάθεια στον παίκτη παραπάνω, 42’’ πριν τη λήξη της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με 4-3 υπέρ της Γιουγκ μετά το γκολ το οποίο πέτυχε και πάλι στον παραπάνω ο Λόντσαρ στα 24’’.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία με 3-0 σερί και 6-4 στο ημίχρονο!

Στην έναρξη του δεύτερου οκταλέπτου, ο Θρύλος ισοφάρισε για δεύτερη φορά με το παλληκαρήσιο τέρμα του Ντάουμπε από τα έξι μέτρα (6:50). Το σκορ αυτά παρέμεινε στα επόμενα 4 λεπτά, όταν ο Ντίνος Γενηδουνιάς με νέο εξαιρετικό σουτ από μακρινή απόσταση στην εκπνοή της επίθεσης (2:50) έβαλε τους Πειραιώτες για πρώτη φορά στη θέση του οδηγού. Ο Ντίνος Γενηδουνιάς δεν σταμάτησε εκεί ωστόσο, αφού στην επόμενη φάση με ένα ακόμα «φαρμακερό» σουτ νίκησε για 3η φορά τον Πόμπαντις για το 6-4. Ο Θρύλος έτρεχε ένα 3-0 σερί στο 3ο οκτάλεπτο, στη διάρκεια του οποίου επενέβη σωτήρια όποτε χρειάστηκε ο Μανώλης Ζερδεβάς και έφτασε με 6-4 μπροστά στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Ανέβηκε ο ρυθμός, ξέφυγε με +3 διατήρησε τον έλεγχο!

Στο 3ο οκτάλεπτο, ο ρυθμός ανέβηκε ακόμα περισσότερο, με τους Κροάτες να πλησιάζουν δυο φορές στο γκολ με τον Μερκούλοφ (7:11, 6:07), όμως ισάριθμες ήταν οι απαντήσεις από τον Ολυμπιακό αφού ο Δερβίσης πέτυχε αρχικά το 5-7 (6:47) και το Ντάουμπε το 6-8 (5:41).  Ο Θρύλος με το δεύτερο διαδοχικό γκολ και τέταρτο προσωπικό του εξαιρετικού Ντίνου Γενηδουνιά στην κόντρα, διεύρυναν στο +3 για πρώτη φορά το προβάδισμά τους φτάνοντας στο 6-9, 5:00 πριν την ολοκλήρωση της περιόδου.  Οι Κροάτες μείωσαν σε 7-9 με τον Παπαναστασίου, όμως ο Ντίνος Γενηδουνιάς με εύστοχο πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Μουρίκης, πέτυχε το 5ο προσωπικό του γκολ και επανέφερε τη διαφορά του +3 γράφοντας το 7-10! Το 3ο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με το επιμέρους 4-4 και το σκορ στο 8-10, το οποίο διαμορφώθηκε από το γκολ του Φάτοβιτς στον παραπάνω (2:50)

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, οι Κροάτες κάλυψαν τη διαφορά του -3 και με τα τέρματα των Μπένιτς και Μερκούλοφ ισοφάρισαν μετά από ώρα σε 10-10 στα 6:26. Τρία λεπτά αργότερα η Γιουγκ ανέκτησε το προβάδισμα με πέναλτι του Φάτοβιτς και ολοκλήρωσε ένα 4-0 σερί, χάρη στο οποίο μετέτρεψε το 7-10 σε 11-10. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε δια χειρός Στέλιου Αργυρόπουλου ο οποίος βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και ισοφάρισε σε 11-11 στα 2:27. Στα λεπτά που απέμειναν δεν άλλαξε κάτι στην εξέλιξη του ματς και παρέμεινε το 11-11, που φέρνει τον Ολυμπιακό στην επόμενη φάση

Tα οκτάλεπτα: 4-3, 0-3, 4-4, 3-1

Η Διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ομπράντοβιτς (7:45), 2-0 Μπένιτς (π/π., 6:58), 2-1 Σκουμπάκης (περιφέρεια, 4:19), 3-1 Μερκούλοφ (π/π., 3:39), 3-2 Χρυσοσπάθης (κόντρα, 2:19), 3-3 Γεδηδνουνιάς (π/π.,0:42), 4-3 Λόντσαρ (π/π., 0:24)

2ο οκτάλεπτο: 4-4 Ντάουμπε (περιφέρεια, 6:50), 4-5 Γενηδουνιάς (π/π., 2:50), 4-6 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 1:56)

3ο οκτάλεπτο: 5-6 Μερκούλοφ (7:11), 5-7 Δερβίσης (περιφέρεια, 6:47), 6-7 Μερκούλοφ (6:07), 6-8 Ντάουμπε (περιφέρεια, 5:41), 6-9 Γενηδουνιάς (κόντρα, 5:00), 7-9 Παπαναστασίου (4:24), 7-10 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 3:20), 8-10 Φάτοβιτς (π/π., 2:50)

4ο οκτάλεπτο: 9-10 Μπένιτς (περιφέρεια, 7:02), 10-10 Μερκούλοφ (περιφέρεια, 6:26), 11-10 Φάτοβιτς (πέναλτι, 3:05), 11-11 Αργυρόπουλος (π/π., 2:27)

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε 2, Σκουμπάκης 1,  Γενηδουνιάς  5, Αργυρόπουλος 1 , Πρέκας, Δερβίσης 1, Κάκαρης, Μουρίκης, Καπότσης, Χρυσοσπάθης 1, Ίρβινγκ, Γαλανόπουλος

ΓΙΟΥΓΚ (Βιέκοσλαβ Κομπεστάκ): Πόπαντιτς, Ομπερτ, Φάτοβιτς 2, Λόντσαρ 1, Κρζιτς,  Βουκόγιεβιτς I., Τομάσοβιτς, Μερκούλοφ 4 , Παπαναστασίου 1, Ζούβελα, Μπένιτς 2, Ομπράντοβιτς 1, Bουκόγεβιτς Α.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο Ντίνος Γενηδουνιάς μετά την αναμέτρηση με τη Γιουγκ δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ο στόχος μας ήταν ξεκάθαρος σε αυτούς τους τρεις αγώνες. Να πάρουμε το λιγότερο ένα βαθμό για να εξασφαλίσουμε την πρόκριση. Σήμερα τα καταφέραμε και θέλαμε να παρουσιάσουμε ένα καλό πρόσωπο, το οποίο δείξαμε στη μισή διάρκεια του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο δεύτερο και στο τρίτο οκτάλεπτο. Παρ’ όλα αυτά πρέπει να συνεχίσουμε, αύριο και μεθαύριο έχουμε δυο καλούς αγώνες και δυνατά τεστ γιατί από τον άλλο μήνα έχουμε τους τελικούς του πρωταθλήματος και το κύπελλο.  Θέλουμε με καλές εμφανίσεις να τελειώσουμε τον προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ και να συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο στις εγχώριες διοργανώσεις».