.
.
«Χρυσή» πρόκριση στην Ευρώπη!

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, χάρη στο χρυσό σετ που πήρε κόντρα στην Ινεγκόλ στον επαναληπτικό που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς, για γευρά νεύρα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα ωστόσο η νίκη με 3-0 σετ στην Τουρκία σε συνδυασμό με τα ψυχικά αποθέματα που επέδειξαν στο χρυσό σετ οι Πειραιώτες, ήταν ικανά για να τους δώσουν το εισιτήριο για τους «32» της διοργάνωσης. Επόμενος αντίπαλος η Γαλλική Τουρ την οποία θα υποδεχτεί ο Θρύλος την επόμενη Τετάρτη (6/12) στις 18:00 στο Ρέντη (ο επαναληπτικός στη Γαλλία θα διεξαχθεί την Τρίτη 19/12).

Βρέθηκε πίσω στο σκορ...

Στο ξεκίνημα του σετ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-5 για να μειώσουν οι «ερυθρόλευκοι» σε 6-7 χάρη στο μπλοκ του Ράουβερντικ.  Η Ινεγκόλ πήγε με 6-8 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και ο Ολυμπιακός πλησίασε δυο φορές στον πόντο με μπλοκ του Μπέμε (8-9), επίθεση του Ράουβερντικ (9-10) και ισοφάρισε σε 11-11 μετά από λάθος των φιλοξενούμενων. Με μπλοκ του Πετρέα ο Θρύλος προηγήθηκε για πρώτη φορά με 13-12 και στη συνέχεια με 14-13 από πάιπ του Ράουβερντικ αλλά οι Τούρκοι πήγαν μπροστά με 15-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και έφτασαν στο 16-18. Οι Πειραιώτες απάντησαν με 3-0 σερί, μετατρέποντας το 16-18 σε 19-18 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ράουβερντικ. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στην εξέλιξη του σετ το οποίο κατέληξε στους φιλοξενούμενους με 24-26.

Ανέβασε στροφές και ισοφάρισε!

Στο δεύτερο σετ ο Θρύλος ανέβασε στροφές και εκμεταλλευόμενος την πίεση στο σερβίς πήρε από την αρχή το προβάδισμα το οποίο διατήρησε με ευκολία φτάνοντας στο 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και στο 16-11 στο δεύτερο. Παράλληλα οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις και αντιμετώπισαν το σερβίς των Τούρκων το οποίο τους είχε δημιουργήσει προβλήματα στο πρώτο σετ.  Με μπλοκ του Μπέμε οι Πειραιώτες έφτασαν στο 19-12 στο σημείο που έλεγχαν απόλυτα το ματς. Ακολούθησε το 21-13, με μπλοκ του Οϊβάνεν και ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-17 ύστερα από τον πρώτο χρόνο του Πετρέα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Νέο προβάδισμα της Ινεγκόλ

Η εξέλιξη του 3ου σετ δεν ήταν η αναμενόμενη για τους Πειραιώτες που βρέθηκαν πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του και παρότι μείωσαν σε 18-19 με μπλοκ του Αλεξίεφ δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια ανατροπής. Η Ινεγκόλ έφτασε στο 20-25 και προηγήθηκε εκ νέου με 1-2 στα σετ. Στην έναρξη του 4ου σετ, η Ινεγκόλ ξέφυγε με 7-1 όμως σταδιακά ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το παιχνίδι και ισοφάρισε σε 10-10 με τον Αλεξίεφ. Στο νέο προβάδισμα της Τουρκικής ομάδας «απάντησε» ο Οϊβάνεν για το 11-11 και στην έξελιξη του σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 17-20, έφτασαν στο 25, έκαναν το 1-3 στα σετ και έστειλαν το παιχνίδι στο χρυσό σετ.

Θρύλος στο χρυσό σετ!

Oι Πειραιώτες επέδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα στο χρυσό σετ όπου είχαν το προβάδισμα μέχρι το 11-11 όταν ισοφάρισε η Ινεγκόλ. Ωστόσο ο Ολυμπιακός απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα με τον Αλεξίεφ (12-11) και το μπλοκ των Ντρζίζγκα και Πετρέα στον Αντάνοβιτς ενώ έφτασε στο τελικό 15-13 με το καρφί του Οϊβάνεν και σφράγισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα σετ: 1-3 24-26 (27'), 25-17 (24΄), 20-25 (26΄), Χρυσό σετ: 15-13

1ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 24-26

2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-17

3ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 20-25,

4ο σετ: 4-8,  14-16, 17-21, 21-25

Χρυσό σετ: 5-3, 10-8, 12-11, 15-13

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Ινεγκόλ προήλθαν από 6 άσσους, 60 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 23 (21/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέμε 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Ντρίζγκα, Αλεξίεφ 20 (19/32 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. -21% άριστες), Ράουβερντινκ 16 (14/20 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 46% άριστες) / Στεφάνου (λ, 67% υπ. - 31% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Χριστοφιδέλης.

ΙΝΕΓΚΟΛ (Ζορόγλου): Κάταλ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Αντάνοβιτς 18 (15/22 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ. - 39% άριστες), Αλμάζ 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Χατσιμπεκίρογλου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Χουσάι 19 (16/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. - 32% άριστες), Κλάπβαϊκ 23 (19/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ντενγκίν (λ, 60% υπ. - 44% άριστες), Μπασαράν 6 (2/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τοκάτ, Τσίναρ, Αϊχάν.

Μπενίτεθ: «Χρειαζόμαστε περισσότερα παιχνίδια σαν αυτό»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής:«Το σημαντικό από αυτό το ματς είναι το αποτέλεσμα στο χρυσό σετ το οποίο μας έδωσε την πρόκριση. Η αντίπαλός μας αγωνίστηκε χωρίς άγχος κάτι που περιμέναμε, είχε καλό σερβίς και μας πίεσε πολύ στην επίθεση. Ωστόσο τους βοηθήσαμε και εμείς με την απόδοση που είχαμε. Στο χρυσό σετ κάναμε αυτό που συζητούσαμε ότι έπρεπε να κάνουμε σε όλο το ματς. Πιέσαμε στο σερβίς, λειτουργήσαμε καλά στο μπλοκ και φτάσαμε στο στόχο μας. Χρειαζόμαστε περισσότερα παιχνίδια σαν αυτό για να φτάσουμε στο επίπεδο που μπορούμε ως ομάδα»

Γερούν Ράουβερντινκ: «Το πιο σημαντικό είναι ότι προκριθήκαμε. Ξέραμε ότι η αντίπαλός μας θα έρθει εδώ να τα δώσει όλα και ειλικρινά μας πίεσαν πολύ μετά το δεύτερο σετ. Δεν παίξαμε καθόλου καλά αλλά κρατάμε την πρόκριση. Βγάλαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα συνεχόμενων αγώνων εκτός και θέλουμε να συνεχίσουμε στο δρόμο των επιτυχίων».

Γιώργος Πετρέας: «Θεωρώ ότι η Ινεγκόλ είναι ομάδα αναγνωρισμένης αξίας με παίκτες που θα έπαιζαν βασικοί σε οποιαδήποτε ομάδα στην Ελλάδα. Κρατάμε ότι προκριθήκαμε. Ξέραμε ότι θα έρθουν χωρίς άγχος, μόνο να κερδίσουν είχαν. Εμείς είμαστε σε μία περίοδο που παίζαμε κάθε τρεις μέρες. Η ομάδα είναι λίγο κουρασμένη αλλά στο τέλος δείξαμε ότι έχουμε την ποιότητα για να πάρουμε την νίκη».

Για την Τουρ που θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στον επόμενο γύρο: «Είναι μία ομάδα με πολλούς διεθνείς παίκτες. Ήμουν 5 χρόνια στην Γαλλία και ξέρω καλά τι πάει να πει Τουρ και πόσο δύσκολο έργο έχουμε. Αν δεν προσέξουμε θα μας κάνει ζημιά. Θα εμφανιστούμε ακόμα καλύτεροι και με τον κόσμο μας θέλουμε να πάρουμε την πρόκριση που είναι και ο μεγάλος μας στόχος».