.
.
«Χάλκινες» οι Νεάνιδες, 3-0 το Αιγάλεω

Με νίκη ολοκλήρωσαν την φετινή τους παρουσία στο Final 4 Νεανίδων της ΕΣΠΕΔΑ τα κορίτσια του Ολυμπιακού, που επικράτησαν με 3-0 σετ στον μικρό τελικό με αντίπαλο το Αιγάλεω και κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο, αποχαιρετώντας με αυτό τον τρόπο τις επίσημες υποχρεώσεις τους. Σε μια χρονιά που η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη και του Μανώλη Ζωγραφάκη, έδωσε συνολικά 17 αναμετρήσεις και κατάφερε να κερδίσει τις 16 από αυτές με σκορ 3-0, το αποτέλεσμα και κυρίως η εμφάνιση απέναντι στο Αιγάλεω το απόγευμα της Δευτέρας (28/2) στο Κλειστό Γυμναστήριο Μίλωνα «Κροίσος Πέρσης», έδωσε θετικό επίλογο στην αγωνιστική σεζόν των κοριτσιών. Η Αγγελίνα Συριστατίδη αναδείχθηκε για ακόμη μία χρονιά η κορυφαία μπλοκερ του Final 4, παίρνοντας ξανά τον τίτλο όπως και το 2020.

Στο αγωνιστικό κομμάτι του μικρού τελικού, οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και πήραν προβάδισμα με 4-2, χάρη σε επίθεση της Σακελλαρίου και άσσους από Σακκά και Διολή. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει μέχρι τα μισά του πρώτου σετ, έχοντας διευρύνει κι άλλο το προβάδισμά του για το +5 και το 12-8, χάρη στο διπλό μπλοκ από Διολή και Σακελλαρίου και την εύστοχη επίθεση της τελευταίας σε επίθεση στη διαγώνιο. Το Αιγάλεω πίεσε και μείωσε σε 14-13, όμως το έξυπνο πέρασμα της Σακκά κοντά στο φιλέ και δύο όμορφοι άσσοι από τη Σακελλαρίου, βοήθησαν τον Ολυμπιακό να «ξεκολλήσει» και να φτάσει στο 18-13. Η Σακκά συνέχισε να περνάει με έξυπνο τρόπο την μπάλα σε πρώτο χρόνο, κάθε φορά που της δινόταν η ευκαιρία κοντά στο φιλέ και μαζί με το πλασέ της Παυλοπούλου, έφεραν τον Ολυμπιακό στο 21-16. Λίγο αργότερα, οι δύο ομάδες έφτασαν μέχρι το 24-19 και η Σακελλαρίου δυνατή επίθεση, έφερε το πρώτο σετ στην ομάδα του Ολυμπιακού με σκορ 25-19.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, φτάνοντας μέχρι το 6-6. Σε εκείνο το σημείο, το Αιγάλεω πήρε τους τρεις επόμενους πόντους, για το 6-9, με τον Ολυμπιακό να μειώνει άμεσα σε 8-9 χάρη σε μπλοκ της Συριστατίδη και επίθεση της Παυλοπούλου. Με το Αιγάλεω να προηγείται 9-11 λίγο αργότερα, ο Ολυμπιακός σε μια αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να πετύχει ένα σερί 7-0 και με κύριο εκφραστή την Σακελλαρίου που συνέχισε να επιτίθεται είτε στην ευθεία, είτε στη διαγώνιο, κατάφερε να γυρίσει το σκορ και να πάρει προβάδισμα +5, για το 16-11. Στη συνέχεια η ομάδα του Μανώλη Ζωγραφάκη, απόντος του Σπύρου Σαραντίτη, διαχειρίστηκε άψογα το σκορ και έφτασε μέχρι το 20-15, χάρη στον πετυχημένο πρώτο χρόνο της Διολή και δύο επιθέσεις της Ατέσογλου. Ακόμα ένα μπλοκ της Συριστατίδη έφερε το 22-16 για τον Ολυμπιακό, ενώ ο άσσος της Παπαθανασίου έκλεισε με τον πλέον ιδανικό τρόπο το δεύτερο σετ για τις «ερυθρόλευκες» με σκορ 25-17, διαμορφώνοντας το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 5-1, χάρη σε μπλοκ από τη Διολή και κερδισμένο μπλοκ αουτ της Παυλοπούλου, ενώ στη συνέχεια η Ατέσογλου με επίθεση στην διαγώνιο έκανε το 8-3 για την ομάδα της. Νέο σερί, αυτή τη φορά δια χειρός Σακελλαρίου η οποία με δύο άσσους και μία πετυχημένη επίθεση στην διαγώνιο, διεύρυνε περαιτέρω το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο +7, για το 11-4. Παυλοπούλου με άσσο και Δαγρέ με επίθεση έφεραν τον Ολυμπιακό στο 18-9 και ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του τρίτου σετ, ενώ ακόμη ένας άσσος της Σακελλαρίου διαμόρφωσε το 21-12 λίγο αργότερα. Το Αιγάλεω έκανε μια τελευταία προσπάθεια να μπει στο παιχνίδι και μείωσε αρχικά σε 22-16 και στη συνέχεια σε 23-19, όμως η Παυλοπούλου έφερε το πρώτο σετ μπολ στον Ολυμπιακό με επίθεση στη διαγώνιο για το 24-19. Τελικά η Διολή ήταν αυτή που με ένα καθοριστικό μπλοκ έκανε το 25-22 για τον Ολυμπιακό, ολοκληρώνοντας τη νίκη για τις Πειραιώτισσες με 3-0 σετ.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-19

2ο σετ: 6-8, 16-11, 21-16, 25-17

3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-13, 25-22