.
.
«Σκόρπισε» τον ΠΑΟΚ, πέρασε στον τελικό!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, μετά από το πρώτο σετ, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1, ο Ολυμπιακός σκόρπισε τον ΠΑΟΚ, σε βάρος του οποίου επικράτησε με 3-1 σετ (23-25, 25-19, 25-17, 25-21) και πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», όπου θα διεκδικήσει τον 6ο τίτλο στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο του που γέμισε το Ρέντη, και δημιούργησε πολύ ζεστή ατμόσφαιρα, ο Θρύλος κυριάρχησε επί του ΠΑΟΚ, όντας το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης αφού έτρεξε μεγάλες διαφορές στα υπόλοιπα σετ, μετά το πρώτο και δεν επέτρεψε στους Θεσσαλονικείς να διεκδικήσουν κάτι ουσιαστικό. Στους διπλούς τελικούς, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Φοίνικα Σύρου, ο οποίος επικράτησε με 3-2 σετ της ΑΕΚ στον άλλο ημιτελικό.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ

Η έναρξη του αγώνα βρήκε τους φιλοξενούμενους να οδηγούν στο σκορ και να φτάνουν στο 6-10 με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 9-10 με ένα 3-0 σερί μετά από μπλοκ του Μπέμε. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 20-23, αλλά με ένα νέο 3-0 σερί οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 23-23. Τελικά το σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ με 23-25 ο οποίος προηγήθηκε με 1-0.

Ανέβασε στροφές και ισοφάρισε!

Στο 2ο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο αποφασιστικά και απέκτησε το προβάδισμα. Μετά το 12-10 που σημειώθηκε από άσσο του Πετρέα, ο Τερβαπόρτι έγραψε το 14-11 και από επίθεση άουτ των φιλοξενούμενων διαμορφώθηκε το 15-11. Μετά από μπλοκ του Μπέμε το σερί του Ολυμπιακό από το 12-11, έφτασε στο 4-0 για το 16-11. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 16-13, αλλά μετά από συνεργασία των Τερβαπόρτι και Μπέμε, με πρώτο χρόνο ο τελευταίος πέτυχε το 17-13. Με τον ίδιο τρόπο ο Γερμανός κεντρικός έγραψε το 18-14 για διατηρήσει τη διαφορά του +4 η οποία αυξήθηκε στους 5 πόντους μετά από επίθεση άουτ του ΠΑΟΚ για το 19-14. Στη συνέχεια το τριπλό «ερυθρόλευκο» μπλοκ σταμάτησε τον Τζούριτς αυξάνοντας τη διαφορά στο 20-14 και ο Μπέμε με άσσο. Ο Ολυμπιακός είχε μετατρέψει το 16-13 σε 21-14, έχοντας κυριαρχήσει απόλυτο στο διάστημα αυτό. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 21-17 και 22-19, αλλά δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του σετ το οποίο πήρε με 25-19 ο Ολυμπιακός και ισοφάρισε σε 1-1.

Ανατροπή με «ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Το ίδιο δυναμικά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και στο 3ο σετ, στην έναρξη του οποίου προηγήθηκε με 4-0, με δυο διαδοχικά μπλοκ του Μπέμε. Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε και έφτασε στο 6-0 μετά από δυο επιθέσεις του ΠΑΟΚ που κατέληξαν άουτ. Οι Πειραιώτες διατήρησαν το +6 μέχρι το 8-2, όταν μείωσαν οι φιλοξενούμενοι σε 8-5. Με μπλοκ του Ράουβερντινκ στον Τακουρίδη διαμορφώθηκε το 10-5, με τον Θρύλο να ανεβάζει εκ νέου στροφές και να αυξάνει και πάλι το προβάδισμα του για το 12-5. Στην εξέλιξη του σετ, οι πρωταθλητές διατήρησαν τον έλεγχο, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 18-15. Από μπλοκ του Πετρέα διαμορφώθηκε το 19-15 και με επίθεση του Σμιτ το 20-15 ενώ ο Κουμεντάκης έγραψε το 22-16. Ο Θρύλος δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο 25-17 και να ανατρέψει την κατάσταση αποκτώντας το προβάδισμα με 2-1 στα σετ.

Σαρωτικός μέχρι το φινάλε!

Με την ίδια διάθεση και εκρηκτικότητα μπήκε ο Ολυμπιακός στο 4ο σετ, φτάνοντας γρήγορα στο 13-6 στο σημείο που έδειχνε ο ΠΑΟΚ, ότι δεν μπορεί να ακολουθήσει. Η «ερυθρόλευκη» ανωτερότητα ήταν εμφανής στην εξέλιξη του σετ το οποίο έλεγξε απόλυτα ο Θρύλος και πάλι με μεγάλες διαφορές (17-10, 18-10) για να φτάσει δια… περιπάτου στο 25-21 και να πανηγυρίσει την νίκη πρόκριση στον τελικό!

Τα σετ: 3-1 σε 106’, 23-25 (29’), 25-19 (27’), 25-17 (25’), 25-21 (25’)

Διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 13-16, 16-21, 23-25
2ο σετ: 8-7, 16-11, 21-14, 25-19
3ο σετ: 8-2, 16-11, 21-15, 25-17
4ο σετ: 8-3, 16-7, 21-15, 25-21

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 8 άσσοι, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 3 άσσοι, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 7 (3/8, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μπέμε 13 (8/11, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Φράγκος 5 (5/20, 47%υπ., 18%αρ.), Σμιτ 19 (16/37, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 6 (2/3, 4 άσσοι), Ράουβερντινκ 13 (12/24, 1 μπλοκ, 43%υπ., 35%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 62%υπ., 38%αρ.), Κουμεντάκης 6 (6/13, 67%υπ., 50%αρ.), Ζουπάνης 2 (2/4), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης.

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Όκολιτς 10π. (8/14, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/2, 1 μπλοκ), Τζούριτς 11 (9/29, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τακουρίδης 12 (6/12, 6 άσσοι), Χιμένες 6 (6/16, 23%υπ., 16%αρ.), Σαφράνοβιτς 8 (6/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 56%υπ., 40%αρ.) / Νικήτας Εφραιμίδης (λ. – 56%υπ., 40%αρ.), Μαρκέζ 4 (3/11, 1 άσσος), Τερζής 2 (2/2), Γάτσης 1 (1/2), Μπούτος, Γκόρτσανιουκ 4 (3/5, 1 μπλοκ, 57%αρ., 29%αρ.).

Μπενίτεθ: «Χαρούμενοι που προκριθήκαμε στον τελικό»
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Eίχαμε μια στιγμή στο μέσο του 1ου σετ , όπου χάσαμε λίγο τη συγκέντρωσή μας αλλά ξεκινήσαμε να επανερχόμαστε από το 2ο σετ και παίξαμε καλά και φυσιολογικά. Πραγματοποιήσαμε καλή εμφάνιση και είμαστε χαρούμενοι που προκριθήκαμε στον πρώτο τελικό της σεζόν και από αυτή τη στιγμή συγκεντρωνόμαστε στο παιχνίδι του Σαββάτου. Ίσως ήταν η καλύτερη εμφάνισή μας μέχρι στιγμής στη σεζόν. Προχωράμε βήμα βήμα μετά και τα ευρωπαϊκά παιχνίδια έχουμε ξεκινήσει να βρίσκουμε ρυθμό. Στη Θεσσαλονίκη περιμένω διαφορετικό παιχνίδι από το σημερινό και θα κάνουμε μια νέα προσπάθεια για να κερδίσουμε ξανά. Θέλουμε το γήπεδο όπως ήταν σήμερα, πάντα γεμάτο και πάντα να μας βοηθάει».

Κουμεντάκης: «Αυτός ο κόσμος είναι για χειροκρότημα»
Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης ανέφερε μεταξύ άλλων: «Αν εξαιρέσουμε την απόδοσή μας στο 1ο σετ, που οφείλεται στο ότι η ομάδα προπονείται πολύ σκληρά, είναι καινούργια και θέλουμε λίγο χρόνο ακόμα, νομίζω ότι είναι λογική αυτή η κοιλιά. Στη συνέχεια όμως αποδείξαμε ότι είμαστε καλή ομάδα. Παίζουμε κάθε παιχνίδι για να κερδίσουμε, αυτό είναι το πιο σημαντικό για το σύλλογο. Κερδίσαμε δίκαια σήμερα, αν εξαιρέσουμε το 1ο σετ, όπου ο ΠΑΟΚ μας αιφνιδίασε, ήταν μια δίκαιη επικράτηση. Το παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη θα είναι διαφορετικό. Ευχαριστούμε τον κόσμο πάρα πολύ. Νομίζω ότι αυτός ήταν ο πιο σημαντικός παίκτης μας. Αυτός ο κόσμος πραγματικά είναι για χειροκρότημα, θέλουμε να είναι κοντά μας και θα κάνουμε τα πάντα για είναι πάντα χαρούμενος».