.
.
«Σκούπισε» τη Νίκη και προκρίθηκε στους τελικούς

Παίζοντας εξαιρετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο τρέχοντας ένα σερί 25-0, ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα της Νίκης Λευκάδας στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας με 79-51, έκανε το 3-0 στη σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ και προκρίθηκε στους τελικούς της Α1 Γυναικών.

Εκεί θα τον περιμένει ο ΠΑΟΚ, με τον Θρύλο να είναι ήδη 2-0 μπροστά σε νίκες και να χρειάζεται δύο ακόμα θετικά αποτελέσματα για να κατακτήσει για τέταρτη συνεχόμενη φορά τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας.

Οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν το σερί τους σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις, φτάνοντας πλέον το 111 ροζ φύλλα αγώνα.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό η Τζέσικα Τόμας με 15 πόντους, με την Άννα Νίκη Σταμολάμπρου να προσθέτει άλλους 11.

ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον και προηγήθηκε με 4-2 έπειτα από δίποντο της Σπυριδοπούλου. Το γκολ φάουλ της Τόμας έφερε το 7-6, με τη Νίκη να παραμένει κοντά και να παίρνει προβάδισμα 4 πόντων (7-11) στα πρώτα 4 λεπτά του παιχνιδιού. Οι «ερυθρόλευκες» έμειναν πίσω στο σκορ, η Τόμας μείωσε σε 12-15 και η Σπυριδοπούλου έγραψε το 15-17, με την Αμερικανίδα γκαρντ να ισοφαρίζει την αναμέτρηση με ντράιβ.

Ο Θρύλος προσπέρασε και πάλι και ένα δίποντο της Τζόνσον ήταν ο λόγος του 23-17, σκορ που ήταν και το τελικό για την πρώτη περίοδο.

Από τη στιγμή που προηγήθηκε η ομάδα του Πειραιά δεν κοίταξε πίσω και η Τίκβιτς για πρώτη φορά της έδωσε διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (28-17). Μετά από όμορφη ομαδική συνεργασία η Σταμολάμπρου με τρίποντο έκανε το 31-17 και με φλόουτερ το 33-17 με το σερί του Ολυμπιακού να φτάνει στο 25-0 με ένα ακόμα δίποντο της Σπυριδοπούλου (37-17). Οι «ερυθρόλευκες» δέχτηκαν μόλις 5 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-22.

ΜΕ ΣΥΝΟΠΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΗΡΕ ΤΗ ΝΙΚΗ

Ο Θρύλος πέρασε το ίδιο δυνατά και στην τρίτη περίοδο. Αυτζή και Τζόνσον έκαναν το 46-25, η Νίκη Λευκάδας έτρεξε ένα μικρό σερί, όμως και πάλι η Αυτζή από τα 6,75μ διαμόρφωσε το 49-29. Για τον Θρύλο ακολούθησαν στο σκοράρισμα οι Τόμας με την Τίκβιτς για το 54-31, με την Κροάτισσα σέντερ να πετυχαίνει και το +25 (56-31). Οι δύο ομάδες πέρασαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 60-33, με το επόμενο δεκάλεπτο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Η ομάδα του Πειραιά κυριάρχησε και στη συνέχεια. Η Παυλοπούλου αρχικά και μετά η Σταμολάμπρου, σκόραραν για το 65-33, με την Λίτσι να πετυχαίνει ένα ακόμα δίποντο για το +31 (69-38) των «ερυθρόλευκων». Ο Ολυμπιακός ήδη είχε το μυαλό του στους τελικούς της Α1, χωρίς να αφήνει το παιχνίδι με τη Νίκη.

Η Κοσμά πέτυχε το τρίποντο για το 75-44 και η Σταμάτη κράτησε τη διαφορά στους 30 πόντους με σουτ από τα έξι μέτρα (77-47). Οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας προκρίθηκαν στους τελικούς της Α1 Γυναικών , όπου θα αντιμετωπίσου τον ΠΑΟΚ, ούσες ήδη μπροστά με 2-0 σε νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 23-17,39-22, 60-33, 79-51

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμα 15 (5/7 δίπ., 1/1 τρίπ., 3 ασ., 2 κλέψ.), Σταμάτη 2 (4 ρίμπ.), Αυτζή 9 (3/4 τρ., 4 ρίμπ., 3 ασ.), Σπυριδοπούλου 7 (2/5 δίπ.), Παυλοπούλου 9 (4/4 δίπ., 2 ρίμπ., 3 ασ.), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου, Τίκβιτς 10 (10 ρίμπ., 4 κλέψ.), Λίτση 2 (3 ρίμπ.), Τζόνσον 7 (3/4 δίπ., 7 ρίμπ.), Κοσμά 5 (1/3 δίπ., 4 κλέψ.), Σταμολάμπρου 12 (2/2 δίπ, 2/6 τρίπ., 3 ασ.).

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τσινέκε Αικ., Τσινέκε Ε. 10, Σύρρα 2, Παπαμιχαήλ 17 (2), Μπαλτά 4, Σμιθ 4, Νάιτ 14 (3), Κοντογιωργού, Μαρίνη.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

O Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς ότι: «Χαρήκαμε το παιχνίδι και κάναμε μία πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στη Νίκη Λευκάδας. Παίξαμε όμορφο μπάσκετ και κατακτήσαμε μία ακόμα νίκη, η οποία μας έδωσε και την πρόκριση στους τελικούς. Σήμερα είχαμε την ευκαιρία να ξεκουράσουμε και την Σωτηρίου που είχε ένα μικροτραυματισμό. Πλέον επικεντρωνόμαστε στο να κατακτήσουμε και αυτό το νταμπλ. Θα δουλέψουμε και θα είμαστε έτοιμοι στο 100% μας για να υπερασπιστούμε τον τίτλο μας».

Από την μεριά της η Τζέσικα Τόμας είπε: «Πιστεύω ότι παρότι δεν μπήκαμε καλά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ήμασταν απόλυτα συγκεντρωμένες στο παιχνίδι μας. Κάναμε βέβαια πολύ καλή δουλειά στο ομαδικό κομμάτι, μοιράσαμε καλά την μπάλα, όμως σίγουρα δεν πρόκειται για το τέλειο παιχνίδι από πλευράς απόδοσης για μας.

Είμαι ενθουσιασμένη που προκριθήκαμε στους τελικούς! Πρέπει να τελειώσουμε την σειρά και να κατακτήσουμε τον τίτλο του πρωταθλητή και στη συνέχεια να διασκεδάσουμε όλοι μαζί».