.
.
«Ντούμπλαρε» τις νίκες πέρασε στους τελικούς!

Ο Θρύλος πέρασε νικηφόρα με 3-0 σετ (13-25, 20-25, 18-25) από την έδρα της Θέτιδας Βούλας και με το 2-0 στη σειρά, εξασφάλισε την πρόκριση στους τελικούς της Volleyleague, με στόχο την κατάκτηση του πρωταθλήματος  και την επίτευξη του 7ου σερί νταμπλ! Μετά την επικράτηση στο τάι μπρέικ στον πρώτο ημιτελικό στο Ρέντη, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν με μεγαλύτερη ευκολία στη σημερινή νίκη και στρέφουν την προσοχή τους στους τελικούς του πρωταθλήματος που ξεκινούν το επόμενο Σάββατο (20/4).

Δυναμική εκκίνηση και προβάδισμα!

Με διάθεση να επιβάλουν από την αρχή το παιχνίδι τους ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκες» στην αναμέτρηση αποκτώντας από την αρχή τον έλεγχο. Ο Ολυμπιακός έφτασε γρήγορα στο 7-10 και εκ τότε αύξανε διαρκώς το προβάδισμά του, πηγαίνοντας  με ένα σερί στο 7-13. Στην εξέλιξη του σετ, η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς διεύρυνε ακόμα περισσότερο τη διαφορά για το 10-19, 11-21, 12-22, 13-23 και εν συνεχεία το 13-25, χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 1-0 στα σετ!

Πιο κλειστό, αλλά «ερυθρόλευκο» και το 2ο σετ!

Διαφορετική ήταν η εικόνα στην έναρξη του δεύτερου σετ,  διάστημα στο οποίοι οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 8-8. Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός δέχθηκε ένα 5-0 σερί που έδωσε προβάδισμα με 13-8 στη Θέτιδα Βούλας.  Η απάντηση των «ερυθρολεύκων» ήταν άμεση και ήρθε με τον ίδιο τρόπο αφού ακολούθησε ένα 5-0 σερί για την ισοφάριση σε 13-13. Στο νέο προβάδισμα των γηπεδούχων ο Ολυμπιακός απάντησε εκ νέου ανακτώντας το προβάδισμα για το 14-15. Mετά την ισοφάριση σε 15-15, ο Θρύλος έτρεξε νέο 3-0 σερί που του έδωσε τον «αέρα» του +3 για το 15-18 και ακολούθως το αύξησε φτάνοντας στο 16-21 και στο 17-22. Ακολούθησε το 19-23, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο σετ μπολ (19-24) και να παίρνει το σετ με 20-25!

Εύκολα στο 3-0 και πρόκριση στους τελικούς!

Στο ξεκίνημα το 3ου σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-2 με την αντίδραση της Θέτιδας να φέρνει την ισοφάριση στο 6-6. Ακολούθησε το 5-0 σερί των «ερυθρολεύκων» για το 6-11 που στην εξέλιξη του σετ, διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα φτάνοντας στο 8-14 αρχικά και στο 12-18 στη συνέχεια. Η κυριαρχία του Θρύλου επιβεβαιώθηκε με το 13-20 στο σημείο που η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του με αποτέλεσμα να έρθει εύκολα το 25-18 και η τελική επικράτηση με 3-0 σετ, που σφράγισε την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 0-3 σε 1.08. 13-25 (20’), 20-25 (23’), 18-25 (25’)

1ο σετ: 5-8, 9-16, 11-21, 13-25

2ο σετ: 8-7, 15-16, 16-21, 20-25

3ο σετ: 6-8, 11-16, 13-21, 18-25

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 7 άσσους, 26 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 40 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Αργυροπούλου 5 (2/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ.), Γεωργιάδου 2 (2/4 επ.), Γκουντιμένκο 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (3/5 επ.), Κωνσταντίνου 11 (8/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 35% υπ.), Τέιλορ 9 (7/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 42% υπ.), Απλαδά, Γαλανού 2 (2/5 επ.), Σουλιώτη 1 (1/1 επ.), Στυλιανού, Χαριτωνίδη 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Βλαχάκη 9 (8/12 επ., 1 άσσος, 50% υπ.), Έμοντς 6 (5/10 επ., 1 άσσος, 33% υπ.), Ζακχαίου 14 (8/11 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Λαμπρούση 8 (3/11 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χουντ 15 (12/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 17% υπ.), Χριστοδούλου 6 (4/4 επ., 2 άσσοι) / Κονόμι (λ, 83% υπ.), Κοκκινάκη (λ), Νομικού, Κωνσταντινίδου Λ., Μιλιντίγιεβιτς, Κωνσταντινίδου Α.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr : «Δεν ήταν δύσκολο να παίξουμε καλύτερα από το προηγούμενο παιχνίδι. Ήμασταν καλύτεροι από την αρχή ειδικά στο 1ο σετ αλλά και στη συνέχεια αγωνιστήκαμε με συγκέντρωση και σοβαρότητα. Ανεβάσαμε την απόδοσή μας στο σερβίς το μπλοκ και την άμυνα και δημιουργήσαμε πρόβλημα στον αντίπαλό μας. Γενικά ήμασταν καλύτεροι σε όλους τους τομείς σε σχέση με το προηγούμενο ματς και πλέον περιμένουμε τους τελικούς».