.
.
«Λύγισε» στο φινάλε...

Η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού «άγγιξε» την πρώτη της νίκη στη φετινή EuroLeague, ωστόσο έχασε «δικό της» παιχνίδι, από την Βαλένθια στο ΣΕΦ. Στο ματς της 7ης αγωνιστικής της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, οι νταμπλούχες Ελλάδας, αν και ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια, ακόμα και με 10 πόντους (50-40), ηττήθηκαν με 65-59 από τις Ισπανίδες στο Φάληρο, «πληρώνοντας» την άσχημη τελευταία περίοδο (6-19), στην οποία «κόλλησε» επιθετικά, καθώς και μία λάθος απόφαση των διαιτητών στο 59-59. Κόντρα στη Βαλένθια, από 21 πόντους μέτρησαν οι Γκούσταφσον και η Σουκ, η Σκόριτς πραγματοποίησε το ντεμπούτο της με την ερυθρόλευκη φανέλα, ενώ από το ευρωπαϊκό ματς στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας απουσίασε η Σταμολάμπρου.

Προβάδισμα +4 (39-35) στο ημίχρονο!

Στο ξεκίνημα (8:49), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-2, με ντράιβ και λέι απ της Αγιούσο, με τη Βαλένθια να προσπερνάει (4-6, 6-10, 8-13). Οι νταμπλούχες Ελλάδας αντέδρασαν και «έτρεξαν» σερί 12-0 (20-13), με την Σουκ να κάνει το 16-13, με τρίποντο (3:46), ενώ Νικολοπούλου (3:11) και Γκούσταφσον (2:42) σκόραραν για δύο (18-13, 20-13). Με τρίποντο της Σπυριδοπούλου στη λήξη των 24 δευτερολέπτων (0:11), ο Θρύλος έφτασε στο 27-21, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (8:34), η Γκούσταφσον «χτύπησε» ξανά, για το 29-23, με την Σουκ να «γράφει» το 31-25, στο 7:28. Η ισπανική ομάδα ισοφάρισε σε 31-31 και 33-33, με την Σταμάτη να σκοράρει από τα 6,75μ. (3:00), για το 36-33, ενώ η Γκούσταφσον, με 1/2 βολές (1:37), έκανε το 37-35, αλλά και το 39-35, με εξαιρετική επίθεση (1:03). Έτσι, οι «ερυθρόλευκες» πήγαν στα αποδυτήρια με +4 προβάδισμα!

Χαμένη ευκαιρία...

Στο 7:20 του τρίτου δεκάλεπτου, η Σουκ ανέβασε τη διαφορά στο +6 (43-37), με την Γκούσταφσον να κερδίζει μία ακόμη «μάχη» κάτω από το καλάθι, για το 45-38 του Ολυμπιακού, στο 6:36. Η Σουκ, με το τρίτο της προσωπικό τρίποντο (5:56), έδωσε «αέρα» οκτώ πόντων (48-40) στον Θρύλο, ενώ η Γκούσταφσον σκόραρε (5:08), για το +10 (50-40). Η Βαλένθια μείωσε σε 50-46, όμως η Σπυριδοπούλου πέτυχε τρίποντο, στο 1:33, για το 53-46, σκορ με το οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο. Στην πρώτη επίθεση της τελευταίας περιόδου, η Γκούσταφσον ανέβασε τη διαφορά στο +9 (55-46, 9:50), ενώ η Αγιούσο, με λέι απ (4:55), έκανε το 59-53. Οι Ισπανίδες ισοφάρισαν σε 59-59 και πέρασαν μπροστά με +4 (59-63), με τον Μάρτινς Ζίμπαρτς να καλεί τάιμ άουτ (2:31). Στο 59-59, οι διαιτητές έκαναν μεγάλο λάθος, αφού έδωσαν αμυντικό φάουλ στις Ισπανίδες, αντί για επιθετικό στον Ολυμπιακό, φάση η οποία έκρινε πολλά! Με την Βαλένθια να επικρατεί, τελικά, με 65-59 στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 39-35, 53-46, 59-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Αγιούσο 4, Γκούσταφσον 21, Νικολοπούλου 2, Σουκ 21(3), Σταμάτη 3(1), Δίελα, Σκόριτς, Σπυριδοπούλου 8(2), Σύρρα

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Επιθετικά, βρήκαμε μόνο έξι πόντους στην τελευταία περίοδο, στα κρίσιμα σημεία κάναμε λάθη. Εκτελέσαμε επτά βολές και η Βαλένθια 15, χάσαμε για έξι πόντους, ενώ δόθηκε ένα λάθος φάουλ σε κρίσιμο σημείο (σ.σ. στο 59-59) στον αντίπαλο και σκόραρε. Παίξαμε καλά στην άμυνα, το καλύτερο μας αμυντικό παιχνίδι στην EuroLeague, όμως δεν τα καταφέραμε. Νομίζω, ότι κάναμε ένα βήμα μπροστά, όμως δεν είχαμε την ενέργεια και τη συγκέντρωση στο τέλος, για να κερδίσουμε».

Μέγκαν Γκούσταφσον: «Σκληρή ήττα. Χάσαμε ένα παιχνίδι, το οποίο μπορούσαμε να έχουμε κερδίσει. Δώσαμε το 100%, όμως κάναμε πολλά λάθη στο φινάλε. Πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένες σε αυτά τα σημείο. Στην EuroLeague δεν συγχωρούνται τα λάθη. Όταν το ματς είναι κλειστό σε σκορ, πρέπει να κρατάμε τη συγκέντρωση. Είχαμε ευκαιρία σήμερα, όμως δεν την αξιοποιήσαμε».