.
.
«Λύγισε» στο ντέρμπι κορυφής στη Βαρκελώνη

Η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει την φορμαρισμένη -αυτή την περίοδο- Μπαρτσελονέτα και να ανέβει στην πρώτη θέση του ομίλου στο Champions League. Στο ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε δύο εκ των διεκδικητών του τίτλου, οι νταμπλούχοι Ελλάδας, που αγωνίστηκαν με μία σημαντική απώλεια, αυτή του Φιλίποβιτς (ενώ ο Βάμος ήταν ανέτοιμος, αφού απουσίασε από τις τρεις τελευταίες προπονήσεις), ηττήθηκαν με 10-5 στη Βαρκελώνη, για τη 10η αγωνιστική της φάσης των ομίλων. Σε μία δύσκολη έδρα, ο Θρύλος ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε με 2-1 και 3-2 (3-3 ημίχρονο), όμως ένα «μπλακ άουτ» στο ξεκίνημα του τρίτου οκτάλεπτου, με 0/4 στον παραπάνω και τρία αναπάντητα γκολ (6-3), καθόρισαν το αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός, με επτά νίκες, δύο ήττες και μία ισοπαλία, έχει ουσιαστικά εξασφαλίσει την πρόκριση στο Final-8 και ζητούμενο τις επόμενες αγωνιστικές είναι, να κάνει και μια διαχείριση, ώστε να παρουσιαστεί απόλυτα έτοιμος στο Βελιγράδι. Από δύο τέρματα για τους «ερυθρόλευκους» σημείωσαν οι Βάμος και Παπαναστασίου.

Στα πρώτα έξι λεπτά του ματς, ο Ολυμπιακός χρεώθηκε με τρία επιθετικά φάουλ, τα δύο στον φουνταριστό. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας βρέθηκαν πίσω (1-0) από την Μπαρτσελονέτα, ωστόσο ισοφάρισαν σε 1-1, με τον Βάμος, 36 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του πρώτου οκτάλεπτου. Στη δεύτερη περίοδο, ο Θρύλος προηγήθηκε με 2-1, με νέο τέρμα του Βάμος στον παραπάνω (5:53), με τον Παπαναστασίου να κάνει το 3-2, στο 2:00. Στη συνέχεια, ο Ντε Τόρο ισοφάρισε σε 3-3, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν αμυντικά, δεν βρήκαν λύσεις στην επίθεση και δέχθηκαν τρία γκολ από την ισπανική ομάδα, η οποία προηγήθηκε με 6-3. Είναι χαρακτηριστικό, πως στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Ιγκόρ Μιλάνοβιτς είχε 0/4 στον παραπάνω. Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, η εικόνα του Ολυμπιακού δεν άλλαξε, με τη διαφορά να «ανοίγει» περισσότερο. Μπορεί ο Θρύλος να «βρήκε» δύο φορές δίχτυα, με Γενηδουνιά (8-4, 5:05) και Παπαναστασίου (9-5, 2:57), ωστόσο δέχθηκε τέσσερα γκολ από τους Ισπανούς και ηττήθηκε με 10-5.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-2, 3-0, 4-2

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Περόνε (π/π, 3:52), 1-1 Βάμος (π/π, 0:36)

2ο οκτάλεπτο: 1-2 Βάμος (π/π, 5:53), 2-2 Μουνιαρίθ (περιφέρεια, 3:11), 2-3 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 2:00), 3-3 Ντε Τόρο (π/π, 0:21)

3ο οκτάλεπτο: 4-3 Μουνιαρίθ (πέναλτι, 7:31), 5-3 Φαμέρα (περιφέρεια, 5:39), 6-3 Πάουλ (περιφέρεια, 3:45)

4ο οκτάλεπτο: 7-3 Μουνιαριθ (πέναλτι, 6:25), 8-3 Περόνε (π/π, 5:19), 8-4 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 5:05), 9-4 Παβιγιάρντ (περιφέρεια, 3:39), 9-5 Παπαναστασίου (π/π, 2:57), 10-5 Μάτκοβιτς (π/π, 2:16)

Μπαρτσελονέτα (Έλβις Φάτοβιτς): Αγκίρε, Φαμέρα 1, Μάτκοβιτς 1, Μουνιαρίθ 3, Ντε Τόρο 1, Λαρούμπε, Παβιγιάρντ 1, Μιράντα, Ταχούλ, Περόνε 2, Πάουλ 1, Μπούστος, Πόρτερ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης, Δήμου, Κολόμβος, Παπαναστασίου 2, Ζερδεβάς

Μάρτον Βάμος: «Πρέπει να κρατήσουμε το καλό πρόσωπο στο πρώτο μέρος του ματς, στο πρώτο ημίχρονο. Στη συνέχεια, κάναμε πολλά λάθη και δεχθήκαμε τέρματα από λάθη μας, ενώ δεν μπορούσαμε να σκοράρουμε εύκολα. Το κλειδί του ματς ήταν η τρίτη περίοδος, εκεί χάθηκε το ματς για εμάς, όμως κοιτάμε μπροστά. Συνεχίσουμε τη σκληρή δουλειά για τη συνέχεια της σεζόν».