.
.
«Καθαρό» τρίποντο κόντρα στον Άθλο Ορεστιάδας!

Νικηφόρα επέστρεψε στο πρωτάθλημα, μετά τη σπουδαία πρόκριση στη φάση των «4» του Challenge Cup, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος, που αγωνίστηκε χωρίς τον Σαλβαδόρ Ιντάλγκο, επικράτησε με 3-1 σετ (25-19, 21-25, 25-21, 25-20) του Άθλου Ορεστιάδας στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Volley League και πανηγύρισε την 11η νίκη του. Κόντρα στην ομάδα της Ορεστιάδας, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν τις καλές εμφανίσεις τους και με πρώτο σκόρερ τον Στερν, με 24 πόντους, κατέκτησαν το «καθαρό» τρίποντο στο Ρέντη, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 3-0, όμως ανέβασε… στροφές και πέρασε μπροστά, με 7-6, μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων. Με μπλοκ του Κουμεντάκη, ο Θρύλος έφτασε στο 10-8, ενώ με πλασέ του Παγένκ, ξέφυγε με +3 (14-11). Ο Παγένκ κέρδισε έναν ακόμα πόντο, για το 19-15, με μπλοκ, ενώ με πάιπ, ο Χανδρινός διατήρησε το +4 (20-16). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-19, μετά από λάθος των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4, με τον Στερν, ο οποίος «έγραψε» και το 12-12. Ο Σλοβένος διαγώνιος «χτύπησε» ξανά, μειώνοντας σε 15-14, με τον Κουμεντάκη να ισοφαρίζει σε 15-15. Μετά από άουτ επίθεση του Άθλου, ο Θρύλος προσπέρασε με 16-15, όμως στη συνέχεια, έμεινε πίσω με 23-19. Ο Στερν μείωσε σε 23-21, όμως η ομάδα της Ορεστιάδας πήρε το δεύτερο σετ με 25-21 και ισοφάρισε (1-1).

Με επίθεση του Στερν, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 5-4, στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ενώ έφτασαν στο +3 (11-8), με μπλοκ άουτ του Δαλακούρα. Ο Δαλακούρας έκανε και το 13-10, με ωραία επίθεση και ο Λινάρδος, με πρώτο χρόνο, διατήρησε τη διαφορά των τριών πόντων (15-12). Με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη και στη συνέχεια, με επίθεση του Στερν, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με +4 (21-17, 22-18), με τον Σλοβένο διαγώνιο να δηλώνει ξανά «παρών», για το 24-20. Έτσι, με μπλοκ του Δαλακούρα, ο Θρύλος πήρε προβάδισμα στα σετ, κάνοντας το 2-1 με 25-21.

Πολύ δυνατά «μπήκαν» στο τέταρτο σετ οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι προηγήθηκαν με 5-2, με τον Στερν και με 13-10, με άσσο του Παγένκ. Με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +4 (14-10), ενώ ο Στερν κέρδισε δύο διαδοχικές επιθέσεις, για το 16-10. Το 17-11 του Θρύλου έγινε και πάλι δια χειρός Στερν, με τον Παπαγγελόπουλο να κάνει το 18-13, με πρώτο χρόνο. Ο Δαλακούρας κέρδισε το μπλοκ άουτ, για το 19-14, ενώ έκανε και το 21-16, με τον Κουμεντάκη να καρφώνει, για το 22-17. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έκαναν το 3-1 σετ με 25-20, μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων.

Τα σετ 3-1: 25-19, 21-25, 25-21, 25-20

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων, ενώ του Άθλου Ορεστιάδας από 8 άσσους, 46 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 12 (9/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στερν 24 (22/35 επ., 2 άσσοι), Γκουσταβάο 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (9/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 36% άριστες), Χανδρινός 7 (4/16 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 44% άριστες), Τράβιτσα 2 (2 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ., 67% υπ. – 47% άριστες), Παπαγγελόπουλος 1 (1/1 επ.), Κολτσιάκης (λ.), Δαλακούρας 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. – 50% άριστες), Λινάρδος 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ)

Άθλος Ορεστιάδας (Θοδωρής Χουσίδης): Γκλάντστοουν 10 (8/11 επ., 2 άσσοι), Ντε Πρα 15 (15/39 επ.), Κασαμπαλής 1 (0/2 επ., 1 άσος), Αλγκούλ 8 (3/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (5/14 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 61% υπ. – 44% άριστες), Γκένοφ 16 (15/35 επ., 1 άσσος, 52% υπ. – 38% άριστες) / Βελούδης (λ., 45% υπ. – 40% άριστες), Τσολακίδης

Δηλώσεις:

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Το σημαντικότερο είναι, ότι αντιδράσαμε και βελτιωθήκαμε στην άμυνα, από το μπρέικ πόιντ των αντιπάλων. Παίξαμε καλύτερα σε αυτό τον τομέα και αυτό ήταν που βελτίωσε το παιχνίδι μας, δεν θέλω να πω δικαιολογίες, αλλά ύστερα από ένα μεγάλο παιχνίδι και ένα κουραστικό ταξίδι, είναι εύκολο να χάσεις τη συγκέντρωση σου και να χάσεις την υψηλή απόδοση σου. Αυτό που κρατάμε, είναι ότι πήραμε τρεις βαθμούς, που τους θέλαμε πάρα πολύ για τη συνέχεια στο πρωτάθλημα».

Νικόλας Παπαγγελόπουλος: «Θεωρώ, ότι δεν είχαμε πολύ χρόνο να προετοιμαστούμε για αυτό το παιχνίδι, διότι ερχόμαστε από πολύ δύσκολη εβδομάδα, με ταξίδια. Προετοιμαστήκαμε λίγο για αυτό το παιχνίδι, όμως είδαμε ότι είναι όλοι οι παίκτες άμεσα διαθέσιμοι και ετοιμοπόλεμοι. Δείξαμε το καλό μας πρόσωπο ανά διαστήματα, η Ορεστιάδα μας κόντραρε πάρα πολύ σε κάποια σημεία. Έχουμε έναν τρόπο, με τη δουλειά που κάνουμε κάθε μέρα στην προπόνηση, να αντιμετωπίζουμε τέτοιες καταστάσεις. Όλοι έχουμε εγωισμό μέσα μας, πάθος, το φτιάχνουμε αυτό κάθε μέρα στην προπόνηση, στα αποδυτήρια μεταξύ μας, οπότε αυτό βγαίνει αυτόματα».