.
.
«Καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση

Την πρόκριση του στα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Handball Premier «σφράγισε» ο Ολυμπιακός, που ζευγάρωσε τις νίκες του απέναντι στην ομάδα της Δράμας, επικρατώντας με 31-22 και εκτός έδρας. Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνιζόμενοι με συγκέντρωση και σοβαρότητα, αντιδρώντας σωστά στις αντεπιθέσεις των γηπεδούχων, έφτασαν στη νίκη χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερη δυσκολία και έκανα το 2-0 στη σειρά, παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση.  Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Ζαραβίνας, είχε την ευκαιρία να μοιράζει χρόνο συμμετοχής, σε όλους τους παίκτες του, δοκιμάζοντας πράγματα εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός, άνοιξε το σκορ στην πρώτη μόλις επίθεση, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοση τους και έκαναν το  6-6 , στο 9:18, 14-7 στο 19:23, χτίζοντας από νωρίς μια σημαντική διαφορά. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 16-14 για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα της Δράμας, μπορεί να μείωσε στο γκολ (17-16), λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα, αντέδρασαν σωστά, διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα (23-20 στο 44:00), ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ, όσο κυλούσε η ώρα. Το 26-20 δέκα λεπτά πριν τη λήξη, έφτασε στο τελικό 31-22, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να «σφραγίζουν» μια άνετη πρόκριση στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος της Handball Premier.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-7, 7-10, 8-14, 12-15, 14-16 (ημχ) 17-19, 18-22, 20-23, 20-25, 22-27, 22-31

ΔΡΑΜΑ (Αθανάσιος Βαλαβάνης): Μπέτζιος, Καφαντάρης 2, Γουργούμης, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης, Κουρουτζίδης 3, Τουνγκελίδης 2, Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος, Ντράσκιτς 8, Ιακωβίδης 2, Φραγκούλης, Κουρτίδης, Φωμίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός 4, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Λέμος, Μούγιτς 1, Ρέινα 7, Κανδύλας 4,  Σανίκης 1, Μπούμπαλο 4, Κόντης, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς 1, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης 2, Τσίλης 5.

Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 1/1-4/4

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Ζαραβίνας, δήλωσε τα εξής: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας. Βρήκαμε ρυθμό και σε ένα ωραίο παιχνίδι, όπως παραδοσιακά γίνεται στην Δράμα, φτάσαμε στη νίκη που μας έδωσε και την πρόκριση στα ημιτελικά. Τώρα θα ξεκουραστούμε λίγο, θα ανακτήσουμε τις δυνάμεις μας και θα προετοιμαστούμε δυνατά για την δύσκολη και απαιτητική συνέχεια ώστε να υπερασπιστούμε τον τίτλο μας»

O Νίκος Κρητικός δήλωσε στο olympiacossfp.gr : «Ξέραμε από την αρχή ότι θα πρέπει να δείξουμε σοβαρότητα και σε αυτό το παιχνίδι. Κάναμε το 2 στα δυο, που ήταν ο στόχος μας. Από κει και πέρα θα πρέπει να περάσουν οι γιορτές και να προετοιμαστούμε κατάλληλα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος και να είμαστε συνεχώς όλο και καλύτεροι εν όψει των ημιτελικών».