.
.
«Καθάρισε» σε 64 λεπτά στην έδρα του Ηλυσιακού!

Τη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα συνέχισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Μετά τη νίκη (3-1) επί του ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη, για τη 16η αγωνιστική της Volley League, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας πανηγύρισαν ακόμη μία, αφού επικράτησαν εκτός έδρας με 3-0 σετ (19-25, 10-25, 14-25) του Ηλυσιακού, για τη 17η αγωνιστική. Στο κλειστό «Αντ. Φώτσης», τα κορίτσια του Θρύλου έδειξαν και πάλι βελτιωμένο πρόσωπο, πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και κυριάρχησαν απόλυτα επί των γηπεδούχων, μερικές ημέρες (19/1) πριν από τη νοκ-άουτ «μάχη» με τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη, για τη φάση των «16» του Κυπέλλου. Στο ματς με τον Ηλυσιακό, οι «ερυθρόλευκες» είχαν πρώτη σκόρερ την Άγκοστ με 13 πόντους (12 Κόστα, 11 Χίπε), ενώ μέτρησαν επτά άσσους και 11 μπλοκ.

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3, με καρφί της Κελεσίδη, στη συνέχεια βρέθηκε πίσω με 9-5 από τον Ηλυσιακό, όμως αντέδρασε και μείωσε σε 9-8, με πρώτο χρόνο της Γιώτα. Με καρφί της Χίπε, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας πήραν προβάδισμα με 13-11 και παρότι βρέθηκαν πίσω με 16-15 από τις γηπεδούχες, πάτησαν «γκάζι», «έτρεξαν» ένα σερί 4-0 και προηγήθηκαν με +3 (16-19) με την Χίπε. Με δύο σερί πόντους της Χίπε, τα κορίτσια του Θρύλου «έγραψαν» το 23-19 επί του Ηλυσιακού και έτσι, με μπλοκ των Κελεσίδη και Γιώτα, κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-19 (0-1).

Με κεκτημένη ταχύτητα «μπήκαν» στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκες», που προηγήθηκαν με +10 (4-14) των γηπεδούχων, με άσσο της Κελεσίδη, ενώ στη συνέχεια, έφτασαν και στο +13 (7-20) με ωραίο πλασέ της Άγκοστ. Με νέο πόντο της Άγκοστ, η ομάδα του Κάρλο Παρίζι έκανε το 21-8 και με δυνατό καρφί της Χίπε, προηγήθηκε με 2-0 επί του Ηλυσιακού, με 25-10!

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-7 επί των γηπεδούχων, με πάιπ της Γενιτσαρίδη και λίγο αργότερα, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 12-8, με μπλοκ άουτ της Άγκοστ, με την οποία έκανε και το 20-11, «εκτοξεύοντας» στο +9 τη διαφορά! Με άουτ της Σωτηρίου, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έφτασαν σε σετ μπολ/ματς μπολ (13-24) και τελικά, με καρφί της Κόστα, έκαναν το 25-14 και έφυγαν με το «διπλό» (0-3) από την έδρα του Ηλυσιακού.

Τα σετ 0-3 σε 1.04: 19-25 (24’), 10-25 (19’), 14-25 (21’)

1ο σετ: 8-5, 16-15, 18-21, 19-25

2ο σετ: 4-8, 7-16, 8-21, 10-25

3ο σετ: 7-8, 10-16, 12-21, 14-25

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 4 άσσους, 29 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 7 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 8 (4/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Άγκοστ 13 (11/21 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 22% άριστες), Μαριάνα Κόστα 12 (7/15 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 40% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Χίπε 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδη 7 (4/6 επ., 3 άσσοι) / Κονόμη (λ, 46% υπ. - 31% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς, Συριστατίδη, Γενιτσαρίδη 3 (3/12 επ.)

Ηλυσιακός (Νίκος Κωστακόπουλος): Σωτηρίου 3 (3/21 επ., 36% υπ. - 25% άριστες), Λεγκρός 12 (9/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σέβκενεκ 4 (2/3 επ., 2 άσσοι), Ζίγκα 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Τζαλαλή 2 (2/6 επ.), Ράντοβιτς 10 (9/31 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 30% άριστες) / Λεωνίδου (λ, 67% υπ. - 42% άριστες), Σύλλα, Κογεράκη, Παπαδέδε, Μπλιάτσου 1 (1/1 επ.), Μερκούρη

Κάρλο Παρίζι: «Παίξαμε υπό περίεργες συνθήκες, γιατί είχε πολύ κρύο στο κλειστό γυμναστήριο. Οι αθλήτριες μου ήταν καλές, έπαιξαν πολύ καλά. Ξέραμε, ότι αυτό το ματς έπρεπε να το κερδίσουμε, αλλά γενικά, είναι πάντα σημαντικό να παίζουμε καλά και να μη ρισκάρουμε τίποτα. Συγχαρητήρια στις παίκτριές μου, κοιτάμε πλέον το σημαντικό ματς με τον Παναθηναϊκό».

Τέιλορ Άγκοστ: «Απόψε ήταν μια εξαιρετική εμφάνιση από την ομάδα. Πραγματικά, ένιωσα ότι συνεργαστήκαμε και επικοινωνούσαμε πάρα πολύ καλά. Είχαμε μια εβδομάδα σκληρής προπόνησης και είμαι περήφανη για την ομάδα, που τελείωσε το ματς με 3-0 σετ. Ήταν μια μεγάλη ομαδική νίκη».