.
.
«Ηφαίστειο» ο Θρύλος στη Σαντορίνη!

Mια ακόμα «καθαρή» νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ (20-25, 15-25, 10-25) του ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη, για την 25η αγωνιστική της Volley League, κυριαρχώντας απόλυτα. Τα κορίτσια του Θρύλου συνέχισαν τις πολύ καλές εμφανίσεις τους, μετέτρεψαν σε… παράσταση για ένα ρόλο το ματς και με επτά άσσους, επτά μπλοκ και πρώτη σκόρερ την Εμμανουηλίδου με 11 πόντους (10 η Άγκοστ, 10 η Γιώτα), έφυγαν από την έδρα του ΑΟ Θήρας με ένα σημαντικό «διπλό», στο δρόμο για τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος της Volley League. Η ομάδα του Κάρλο Παρίζι πήρε το 12ο διαδοχικό τρίποντο στο πρωτάθλημα, μετρώντας το απόλυτο των βαθμών στο β' γύρο.

Δυνατό ξεκίνημα, 25-20!

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 2-0, όμως απάντησε, ισοφάρισε σε 2-2, με πρώτο χρόνο της Γιώτα και πλασέ της Χίπε και στη συνέχεια, έφτασε στο +3 (4-7), μετά από άουτ σερβίς των γηπεδούχων. Με έξυπνο πλασέ της Άγκοστ, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έκαναν το 8-6, έπειτα βρέθηκαν πίσω με 11-10, αλλά με άσσο της Χίπε και φιλέ του ΑΟ Θήρας, ξέφυγαν με +4 (12-16). Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με άσσο της Σάλας και μπλοκ της Γιώτα, έφτασε στο +5 (17-23) από την ομάδα της Σαντορίνης, ενώ με επίθεση της Χίπε, κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-20.

Από 8-5… 8-14 και 2-0!

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω με 8-5 από τη Σαντορίνη, όμως αντέδρασαν εντυπωσιακά, έτρεξαν ένα σερί 9-0 και με μπλοκ της Γιώτα, προσπέρασαν με 14-8! Με άσσο της Χίπε, η ομάδα του Κάρλο Παρίζι έκανε το 17-12 επί του ΑΟ Θήρας και με μπλοκ άουτ της Εμμανουηλίδου, έγραψε το 18-13, ενώ με νέο πόντο της Εμμανουηλίδου, αυτή τη φορά με άσσο, έφτασε στο 20-14. Ο Ολυμπιακός συνέχισε δυνατά και με πρώτο χρόνο της Γιώτα και κάρφι της Χίπε, έφτασε σε σετ μπολ (15-24), ενώ μετά από άουτ των γηπεδούχων, κέρδισε το δεύτερο σετ με +10 (15-25).

Παράσταση για ένα ρόλο!

Με κεκτημένη ταχύτητα «μπήκαν» οι πρωταθλήτριες Ελλάδας στο τρίτο σετ, αφού με ωραίο πόντο της Σάλας, προηγήθηκαν με 8-2 του ΑΟ Θήρας, ενώ με άσσο της Εμμανουηλίδου, ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (3-13). Με πλασέ της Χριστοδούλου, τα κορίτσια του Θρύλου ξέφυγαν με +11 (3-14) από τη Σαντορίνη, ενώ με ωραία επίθεση της Σάλας, «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +15, για το 20-5! Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν σε σετ μπολ/ματς μπολ (10-24), με πόντο της Εμμανουηλίδου και έτσι, έκαναν το 3-0, με 25-10, μετά από λάθος επίθεση των γηπεδούχων.

Τα σετ 0-3 σε 62': 20-25 (23’), 15-25 (21’), 10-25 (18’)

1ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 20-25

2ο σετ: 8-5, 12-16, 15-21, 15-15

3ο σετ: 2-8, 4-16, 6-21, 10-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 10 (5/9 επ., 5 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (8/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Άγκοστ 10 (10/25 επ. - 70% υπ., 30% άριστες), Σάλας 9 (8/13 επ., 1 άσσος - 33% υπ., 11% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 8 (5/22 επ., 3 άσσοι) / Κονόμη (λ. - 36% υπ., 36% άριστες)

ΑΟ Θήρας (Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος): Χόλστον 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ), Άμποτ 5 (5/14 επ. - 36% υπ., 21% άριστες), Διάλλα 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Αδαμοπούλου 5 (5/13 επ. - 38% υπ., 6% άριστες), Κωνσταντινίδου 2 (2 άσσοι), Αργυρίου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ. - 50% υπ., 25% άριστες), Μοντόγια 1 (1/3 επ. - 33% υπ., 33% άριστες), Βεζυργιαννίδου

Κάρλο Παρίζι: «Πρώτα από όλα, συγχαρητήρια στις αθλήτριες μου, πολύ καλό παιχνίδι. Είμαι χαρούμενος για αυτές, γιατί δουλεύουν πολύ και βήμα-βήμα, παίζουμε με περισσότερη εμπιστοσύνη και αυτοπεποίθηση και αυτό είναι σημαντικό. Ο ΑΟ Θήρας έκανε αρκετά λάθη, γιατί εμείς πιέσαμε πολύ, παίξαμε καλά στην μπλοκ άμυνα. Κερδίσαμε ένα ακόμα ματς και συνεχίζουμε, έχουμε ένα ακόμα σημαντικό παιχνίδι στη συνέχεια».

Μελίνα Εμμανουηλίδου: «Είναι μια πολύ σημαντική νίκη, σε μια δύσκολη έδρα. Μπήκαμε δυνατά από την αρχή και επιβάλλαμε τον ρυθμό μας, τώρα κοιτάμε τη συνέχεια και θέλουμε να κλείσουμε την κανονική περίοδο με μια ακόμα νίκη απέναντι στην ΑΕΚ».