.
.
«Ερυθρόλευκη» νίκη στο Ποσειδώνιο!

Λίγες ώρες μετά τη χθεσινοβραδινή αναμέτρηση και εκτός έδρας νίκη με τον Απόλλων Σμύρνης, ο Ολυμπιακός μετέβη στη Θεσσαλονίκη για τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της εξ’ αναβολής αναμέτρησης της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος . Οι Πειραιώτες που έδωσαν το 3ο τους παιχνίδι σε 5 ημέρες, πέρασαν νικηφόρα από το Ποσειδώνιο επικρατώντας άνετα με 10-5 του ΠΑΟΚ και ολοκλήρωσαν μια περίοδο διαδοχικών αγώνων και ταξιδιών σε Ελλάδα και Ευρώπη για όλες τις διοργανώσεις πριν την διακοπή των πρωταθλημάτων  λόγω των υποχρεώσεων των εθνικών ομάδων  στο προολυμπιακό Τουρνουά.  Το επόμενο προγραμματισμένο παιχνίδι των Πειραιωτών είναι την Τετάρτη 1 Απριλίου με τη Βουλιαγμένη στο Παπαστράτειο για την 19η αγωνιστική, στις 4/4 ημέρα Σάββατο θα παίξουν με τον Εθνικό, στις 7/4 τον Πανιώνιο, πριν το μεγάλο ματς με τη Ζόλνοκ στις 11/4 στον Πειραιά για την 11η αγωνιστική του Champions League.

Προβάδισμα από την αρχή

Στο πρώτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Γούνα στα 3:05 ενώ ο Σκουμπάκης έγραψε το 2-0 στα 2:16, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος. Οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 2-2 με τέρματα των Καλαϊτζή και Ράντονιτς όμως ο Γούνας με το δεύτερο προσωπικό του γκολ σημείωσε το 2-3 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ανέβασε στροφές στην επανάληψη

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές και με δυο διαδοχικά γκολ του Κάκκαρη στην έναρξη της 3ης περιόδου αύξησε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +3 στα 6:36. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με πέναλτι του Παπάκου, αλλά ο Θρύλος απάντησε με τους Γενηδουνιά και Δερβίση για το 3-7 και το «ερυθρόλευκο» +4. Με νέο πέναλτι ο Καλαϊτζής μείωσε σε 4-7, όμως ο Αλέξανδρος Γούνας με το τρίτο προσωπικό του γκολ σημείωσε το 4-8, με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος. Στο 4ο οκτάλεπτο, οι Πειραιώτες διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και με το επιμέρους 2-1 από τα γκολ των Αργυρόπουλου και Γούνα έφτασαν στο τελικό 5-10 και έφυγαν νικητές από το Ποσειδώνιο.

Tα οκτάλεπτα:  0-2, 2-1, 2-5, 1-2

1ο οκτάλεπτο:  0-1 Γούνας (π/π, 3:05), 0-2 Σκουμπάκης (π/π., 2:16)

2ο οκτάλεπο: 1-2 Kαλαϊτζής (περιφέρεια, 5:23), 2-2 Ράντονιτς (περιφέρεια, 2:40), 2-3 Γούνας (π/π., 0:33)

3ο οκτάλεπτο:  2-4 Κάκαρης (π/π, 7:07), 2-5 Κάκαρης (κόντρα, 6:36), 3-5 Παπάκος (πέναλτι, 5:25), 3-6 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 4:28), 3-7 Δερβίσης (κόντρα, 1:31), 4-7 Καλαϊτζής (πέναλτι,  0:59), 4-8 Γούνας (π/π., 0:18)

4ο οκτάλεπτο: 4-9 Αργυρόπουλος (κόντρα, 5:35), 5-9 Παπάκος (πέναλτι, 3:29), 5-10 Γούνας (π/π., 2:46),

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζιβογίνοβιτς, Μυλωνάκης , Σκουμπάκης 1 , Γενηδουνιάς 1, Μπουλιούμπασιτς,  Δερβίσης 1, Κάκαρης 2 , Μουρίκης, Γούνας 4, Αργυρόπουλος 1, Χαλυβόπουλος Ιππ., Χαλυβόπουλος Α.,

ΠΑΟΚ: Γρηγοριάδης, Σαρησάββας, Κολμπένοφ, Προσινικλής Ν., Παπαδόπουλος, Κεχαλάρης, Καλαϊτζής 2, Παυλίδης, Παπάκος 2, Προσινικλής Π., Ράντονιτς 1, Μουρατίδης, Νικολαϊδης, Σγουρίδης, Κουγιούνης

Μπουλιούμπασιτς: «Ήμασταν λίγο κουρασμένοι»

Ιβάν Μπουλιούμπασιτς: «Ήταν το τρίτο μας παιχνίδι  σε 3 ημέρες και ήμασταν λίγο κουρασμένοι αφού ταξιδεύουμε συνέχεια. Το σημαντικό είναι ότι κάναμε μια ακόμα νίκη και τώρα έχουμε μπροστά μας τη διακοπή λόγω των εθνικών ομάδων. Πιστεύω ότι μετά από αυτό το διάστημα θα παρουσιαστούμε όπως πρέπει και στο τέλος της θα είμαστε οι καλύτεροι».