.
.
«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα!

Τρεις τίτλοι, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο ήταν ο ερυθρόλευκος απολογισμός στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης που ολοκληρώθηκε την Κυριακή (12/9) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στους Άνδρες , όπου σάρωσε τις πρωτιές σε Ατομικό και Διπλό, με το Γιώργο Σταματούρο να κατακτά τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδος στο Ατομικό Ανδρών, ενώ λίγο πιο πριν είχε ανέβει και πάλι στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, αυτή τη φορά με τον συμπαίκτη του, Τάσο Ρηνιώτη, μαζί με τον οποίο κατέκτησαν την πρώτη θέση στο Διπλό Ανδρών. Η Κωνσταντίνα Παρίδη πανηγύρισε τον τέταρτο συνεχόμενο τίτλο της στο Διπλό Γυναικών, ενώ και στο Ατομικό είχε πολύ καλή παρουσία καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση. Στα μετάλλια για τον Θρύλο και η Αλίκη Κιούφη με τη δεύτερη θέση στο Διπλό Γυναικών.

Θρυλική ανατροπή και πρωτιά για Σταματούρο!

Πανελλήνιος πρωταθλητής στο ατομικό της Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης αναδείχθηκε ο Γιώργος  Σταματούρος του Ολυμπιακού, μετά τη νίκη στον τελικό της διοργάνωσης επί του Γιώργου Κωνσταντινόπουλου του Παναθηναϊκού με 4-3 σετ.  Ο 22χρονος διεθνής του Θρύλου μπορεί να βρέθηκε πίσω με 3-1 στα σετ, ωστόσο στη συνέχεια ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και με τρία διαδοχικά νικηφόρα σετ (11-8,11-6,11-6) έφτασε σε μία σπουδαία ανατροπή, κατακτώντας μια ακόμα ερυθρόλευκη κούπα!

Τα σετ: 4-3 (7-11, 10-12, 11-7, 5-11, 11-8, 11-6, 11-6)

Πρωταθλητές στο Διπλό Ανδρών, διακρίσεις και στο Γυναικείο!

Πρωταθλητές Ελλάδος αναδείχθηκαν ο Γιώργος Σταματούρος και ο Τάσος Ρηνιώτης στο Διπλό Αντρών για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης 2021. Όπως το 2019, έτσι και φέτος, το δίδυμο του Ολυμπιακού, υπό τις οδηγίες του Γιώργου Χριστοφοράκη, συνάντησαν και πάλι τους αδελφούς Κωνσταντινόπουλους του Παναθηναϊκού στον τελικό της διοργάνωσης, με τους ερυθρόλευκους να αναδυκνείονται ξανά νικητές με 3-1 σετ (11-8,12-10,8-11,11-8) στην αναμέτρηση που διεξήχθει στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Στο Διπλό Γυναικών, η Κωνσταντίνα Παρίδη του Ολυμπιακού κατέκτησε την κορυφή για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, αφού με την Τόλιου του Παναθηναικού νίκησαν στον τελικό την επίσης ερυθρόλευκη Αλίκη Κιούφη μαζί με την Μαλαματένια Παπαδημητρίου του ΓΑΟΠ, με σκορ 3-1 σετ (11-6, 11-9, 9-11, 11-8).