ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2022-2023
.
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2022-2023
.
«Ερυθρόλευκες» διακρίσεις στο Πανελλήνιο

Με πολύ καλές επιδόσεις και συνολικά έντεκα μετάλλια (δύο χρυσά, τρία ασημένια και έξι χάλκινα) ολοκλήρωσε η αποστολή της «ερυθρόλευκης» Ακαδημίας Κολύμβησης την παρουσία της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Παγκορασίδων (Α,Β)- Παμπαίδων, Κορασίδων-Παίδων και Νεανίδων-Εφήβων που διεξήχθη το τετραήμερο 13-16 Ιουλίου. Ο Βασίλης Σοφικίτης στην κατηγορία των Εφήβων έφερε και τα δύο χρυσά για τον Ολυμπιακό στα 200μ. και 400μ. Μικτή Ατομική, ενώ συνεχή παρουσία στα μετάλλια είχε και η Καλλιόπη Κανόγκα των Νεανίδων, που κατέλαβε δύο ασημένια και ένα χάλκινο. Όλοι οι αθλητές/ριες του Ολυμπιακού κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια, με τους Έφηβους να παίρνουν την 3η θέση στην τελική γενική κατάταξη με 281 βαθμούς και τις Νεάνιδες την 10η  θέση με 125 βαθμούς, ενώ και στις δύο κατηγορίες Εφήβων-Νεανίδων οι «ερυθρόλευκοι» τερμάτισαν στην 5η θέση με 406 βαθμούς.

Οι καλύτερες επιδόσεις των αθλητών του Ολυμπιακού στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης:

1η ΜΕΡΑ

Χρυσά μετάλλια:
Βασίλης Σοφικίτης 400μ. Μικτή Ατομική Εφήβων (04:29.65)

Χάλκινα μετάλλια:
Χαράλαμπος Δρόσος-Γιάννης Αβαγιανός-Θανάσης Καραντώνης-Βασίλης Σοφικίτης 4x100 Ελεύθερο Εφήβων (03:31.66)

5η θέση:
Μιχάλης Τσαβάρης 400μ. Μικτή Ατομική Παίδων (04:47.42)
Ιωάννης Αβαγιανος 200μ. Ελεύθερο Εφήβων (01:59.56)
Γιάννης Κοζαδίνος 100μ. Πρόσθιο (01:07.19)

6η θέση:
Γεωργία Καπουλα 100μ. Πρόσθιο Νεανίδων (01:20.32)
Αριστείδης Γαλατιανός 200μ. Ελεύθερο Εφήβων (02:02.47)

2η ΜΕΡΑ

Ασημένια Μετάλλια:
Καλλιόπη Κανόγκα 800μ. Ελεύθερο Νεανίδων (09:32.94)
Θανάσης Καραντώνης 1500μ. Ελεύθερο Εφήβων (16:35.84)

Χάλκινα Μετάλλια:
Μαρίνα Πάκου 800μ. Ελεύθερο Νεανίδων (09:34.52)

4η θέση:
Χαράλαμπος Δρόσος 50μ. Ελεύθερο Εφήβων (00:23.97)

5η θέση:
Σταυρούλα Στραβοκεφάλου 50μ. Ύπτιο Παγκορασίδων Α (00:32.34)

7η θέση:
Καλλιόπη Κανόγκα-Σμαράγδα Καραμποίκη-Βασίλης Σοφικίτης-Θανάσης Καραντώνης 4x100μ. Ελεύθερο mixed Εφήβων-Νεανίδων (03:51.18)

8η θέση:
Γιάννης Αβαγιανός 50μ. Ελεύθερο Εφήβων (00:24.16)

3η ΜΕΡΑ

Χάλκινα Μετάλλια:
Θανάσης Καραντώνης - Γιάννης Αβαγιανός - Αριστείδης Γαλατιανός - Βασίλης Σοφικίτης 4x200μ. Ελεύθερο Εφήβων (07:57.53)
Καλλιόπη Κανόγκα 400μ. Ελεύθερο Νεανίδων (04:31.34)

4η θέση:
Θανάσης Καραντώνης 400μ. Ελεύθερο Εφήβων (04:11.70)
Μαρίνα Πάκου 400μ. Ελεύθερο Νεανίδων (04:33.07)

5η θέση:
Χαράλαμπος Δρόσος 50μ. Πεταλούδα Εφήβων  (00:25.35)
Μιχάλης Τσαβάρης 200μ. Πρόσθιο Παίδων (02:24.76)
Γιάννης Κοζαδίνος 200μ. Πρόσθιο Εφήβων (02:30.14)

7η θέση:
Χαράλαμπος Παπανικολάους 200μ. Πρόσθιο Εφήβων (02:33.63)

4η ΜΕΡΑ

Χρυσά Μετάλλια:
Βασίλης Σοφικίτης 200μ. Μικτή Ατομική (02:04.55)

Ασημένια Μετάλλια:
Καλλιόπη Κανόγκα 1500μ. Ελεύθερο Νεανίδων (18:02.87)

Χάλκινα Μετάλλια:
Μαρία Πάκου 1500μ. Ελεύθερο Νεανίδων (18:08.72)
Θανάσης Καραντώνης 800μ. Ελεύθερο Εφήβων (08:42.27)

4η θέση:
Μιχάλης Τσαβάρης 200μ. Μικττή Παίδων (02:12.09)

5η θέση:
Γιάννης Αβαγιανός 100μ. Ελεύθερο Εφήβων (00:53.03)

8η θέση:
Γεωργία Καπούλα 50μ. Πρόσθιο Νεανίδων (00:36.47)

9η θέση:
Γιάννης Κοζαδινος 50μ. Πρόσθιο Εφήβων (00:30.82)