.
.
«Διπλό» στη Βάρη για τις Κορασίδες!

Επιστροφή στις καλές εμφανίσεις για τις Κορασίδες του Ολυμπιακού οι οποίες έπαιξαν αρκετά καλό μπάσκετ το μεσημέρι του Σαββάτου (19/3) και πέρασαν από το Κλειστό Γυμναστήριο της Βάρης επικρατώντας του ΑΟ Βάρης «Ο Αναγυρούς» με σκορ 24-40. Τα κορίτσια της Ανθής Μπαλτά με αυτή τη νίκη παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας του Πρωταθλήματος Κορασίδων Β της ΕΣΚΑΝΑ, ενώ το πρωί του Σαββάτου θα αντιμετωπίσουν τον Φάρο Κερατσινίου εντός έδρας. Στην αναμέτρηση στην Βάρη, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αρκετά καλά τον αγώνα, καταφέρνοντας να πάρει ένα μικρό προβάδισμα από το ξεκίνημα, το οποίο και διατήρησε μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου για το 10-12. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν πιο άστοχες στις τελικές τους προσπάθειες και δυσκολεύτηκαν να βρουν σκορ, με τις «ερυθρόλευκες» πάντως να διατηρούν αυτό το μικρό προβάδισμα και να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το +2, για το 16-18. Στο δεύτερο ημίχρονο τα κορίτσια του Ολυμπιακού ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και αφού κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά τους στο +4 με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, μπήκαν «φουριόζες» στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού και με ένα επιμέρους 3-15, έφτασαν στο τελικό 24-40, παίρνοντας παράλληλα και τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 16-18, 21-25, 24-40

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ανθή Μπαλτά) Βελλιανίτη, Αναγνώστου, Περάκη, Κούρτη Ευδ., Κωστακοπούλου, Αρίστου, Κανελλοπούλου, Κούρτη Ευαγ., Σημαιοφορίδου, Αλέξη