.
.
Το 7ο σερί Κύπελλο στον Πειραιά!

Μια ακόμα ένδοξη σελίδα στην ιστορία του συλλόγου μας, έγραψε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για 7η διαδοχική φορά, επικρατώντας με 3-1 σετ του Πανναξιακού στον τελικό του Final Four που διεξήχθη στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας. Μετά την άνετη νίκη με 3-0 σετ στον ημιτελικό με τον Παναθηναϊκό ο Θρύλος νίκησε στον τελικό και τον Πανναξιακό και πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπελλου. Ο πρώτος χρονικά τίτλος της σεζόν κατέληξε στον Πειραιά και πλέον οι «ερυθρόλευκες» στρέφουν την προσοχή τους στον σπουδαία επαναληπτικό με την Αστερίξ την προσεχή Τετάρτη στο Ρέντη, όπου θα διεκδικήσουν την ιστορική πρόκριση στους «4» του CEV Challenge Cup.

Χαλαρό ξεκίνημα, άμεση αντίδραση!

O Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του σετ.  Ο τυπικά γηπεδούχος Πανναξιακός διατήρησε το προβάδισμα του και πήρε το σετ με 25-19. Η «ερυθρόλευκη» αντίδραση όμως ήταν άμεση αφού στο 2ο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και ήταν αυτός που έλεγξε απόλυτα το ρυθμό, αποκτώντας μεγάλες διαφορές ( 7-14, 9-19, 10-20, 11-21, 11-22). Με βελτιωμένη λειτουργία σε όλους τους τομείς ο Θρύλος έφτασε άνετα στο  18-25 με τον πρώτο χρόνο της Γιώτα και ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ!

Προηγήθηκε ο Θρύλος!

Στο ξεκίνημα του 3ου σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει με 7-8 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από πλασέ της Χίπε ενώ η Χριστοδούλου μετά από καλό σερβίς της Λαμπρούση «έγραψε» το 7-9. Στη συνέχεια ακολούθησε ένα 3-0 σερί του Πανναξιακού  ο οποίος προηγήθηκε με 10-9 αλλά η Χριστοδούλου με μπλοκ ισοφάρισε σε 10-10 και η Ζενια Τσίμα με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Θρύλο (10-11)! Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε με την Χίπε να πετυχαίνει το 11-14, μετά από ωραία επίθεση, την Τσίμα με άσσο να «γράφει» το 11-15 και ύστερα από σερβίς άουτ του Πανναξιακού ο Ολυμπιακός πήγε με το 12-16 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η ομάδα της Νάξου, πλησίασε σε 15-17 και 16-18 αλλά η Χριστοδούλου με πανέξυπνο πόντο διεύρυνε το προβάδισμα στο 16-19 και η Τσίμα αύξησε τη διαφορά στο +4 για το 16-20. Ακολούθησε ένα νέο σερί του Πανναξιακού που ισοφάρισε σε 20-20 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ωστόσο η αντίδραση του Ολυμπιακού στο σημείο αυτό ήταν άμεση αφού με ένα σερί 4-0 προήλθε το 20-24 και μετά από σερβίς άουτ της Τοτσίδου το σετ κατέληξε στις «ερυθρόλευκες» με 21-25!

Το έφερε στον Πειραιά!

Στο 4ο σετ ο Θρύλος από το 6-7 έτρεξε ένα μεγάλο σερί φτάνοντας στο 7-15 και είχε κυριαρχήσει απόλυτα πάνω στο φιλέ! Στην εξέλιξη του σετ ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και βρέθηκε μπροστά με 9-20! Η Κατερίνα Γιώτα με πρώτο χρόνο πέτυχε το 15-25 με το οποίο ο Θρύλος έφτασε στο 3-1 και έφερε το 7ο σερί Κύπελλο στον Πειραιά!